Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Skąd pochodzi tradycja dzielenia się opłatkami

 Skąd pochodzi tradycja dzielenia się opłatkami

Bożonarodzeniowy okres to mnóstwo zwyczajów i tradycji, które są z nami od lat. Dużo osób nie wyobraża sobie zupełnie tych dni bez łamania się opłatkiem, i faktycznie we wszystkich domach te niewielkie, białe chlebki po prostu są. Bo przecież opłatki to po prostu mąka zmieszana z wodą, a potem wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu.

Znaczenie opłatka jest bardzo duże, a jego spożywanie zaczęło się już w pierwszym okresie chrześcijaństwa. To wtedy właśnie opłatek zyskał miano symbolu duchowej komunii, zabierać go też zaczęto dla osób, jakie z różnych przyczyn nie mogły brać udziału w nabożeństwie.

Wraz z upływem czasu stał się też symbolem wigilijnego pojednania, co interesujące nie tylko w naszym kraju, lecz również paru innych. Zwyczaj dzielenia się opłatkami jest bowiem praktykowany również na Słowacji, w Czechach czy we Włoszech. Produkcja opłatków nie jest skomplikowana, ponieważ składają się one wyłącznie z dwóch składników, to znaczy mąki i wody.

Po odpowiednim zmieszaniu masy ta prasowana jest następnie na cienkie płaty i wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu. Później płaty te są przycinane, pakowane i przesyłane do sklepów i kościołów. Typowe opłatki produkcja opłatków są w białym kolorze, i takie właśnie pojawiają się na wigilijnych stołach, ale dostać je też można w różnych kolorach, przeznaczone dla bydła. Niejednokrotnie tłoczy się na opłatkach różnego rodzaju motywy, wykonuje się to za pomocą odpowiednich matryc. Motywy te mają najczęściej wymiar religijny, lecz można też spotkać świeckie, przykładowo rośliny czy budynki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Powiązane publikacje

Leave a Reply